Typy tartaków

tartak_manex-deska-szalunkowa-3

Tartaki można klasyfikować według rodzaju drewna, które przetwarzają, lub produktu końcowego, który wytwarzają

Tartaki do drewna iglastego przekształcają drewno iglaste w tarcicę i inne gotowe produkty. Drewno iglaste odnosi się do drewna z drzew nagozalążkowych i niekoniecznie oznacza „bardziej miękki” materiał. Cedr, sosna, sekwoja i jodła to pospolite drzewa iglaste. Drewno iglaste jest powszechnie stosowane w produkcji mebli i zewnętrznych materiałów budowlanych.

Tartaki do drewna liściastego przetwarzają jesion, dąb, klon, brzozę i inne drzewa okrytozalążkowe. Drewno liściaste jest preferowane do obróbki drewna, jest często wykorzystywane do produkcji mebli i jest droższe niż drewno iglaste. Niektóre rodzaje drewna liściastego, takie jak mahoń i wiśnia, są cenione za ich atrakcyjne walory estetyczne.

Tartaki trzpieniowe to wyspecjalizowane młyny produkujące słupki, które są pionowymi elementami wsporczymi znajdującymi się w większości ścian budynków.

Ścieralnie produkują płyty pilśniowe przy użyciu specjalistycznych procesów i urządzeń. Płyta pilśniowa jest wykorzystywana do produkcji mebli lub wysyłana do papierni w celu dalszej obróbki. Ścieralnie korują kłody papierówki i mielą je na małe wióry. Wióry są przekształcane w miazgę podobną do owsianki poprzez obróbkę parą lub rozkład z wykorzystaniem procesów chemicznych. Suszona miazga jest następnie cięta, układana w stosy i wysyłana jako płyta pilśniowa.

tartak gorzow

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z witryny, bez zmian ustawień przeglądarki, akceptujesz naszą politykę prywatności oraz zezwalasz na zapisanie plików cookies.